• Boys Track and Field
     
     
     
     
    5/24-5/25
    North II, Group 3 State Sectional Track and Field results:  May 24-25 at Middletown North High School
     
    Team Result:  8th place with 40 points
     
    Friday Medal Winners:  *All Medal Winners automatically qualify for next week's Group 3 Meet at Central Reg. High School
     
    First Place:  4 X 800 team of Anthony Scerbo, Sean Dutton, Alex Williams, and Aidan Murphy;  8:10.9  (Improved from a seed time of 8:36)
    Third Place:  Sam Dennerlein:  Discus:  Throw of 150 feet, 8 inches
     
    Saturday Medal Winners:
     
    First Place:  Sam Dennerlein:  Shot Put:  Toss of 52 feet, 5 inches.
    2nd Place:  Anthony Scerbo:  800 meter run:  1:58.99  (PR)
    3rd Place:  Ivan Rozkhov:  Javelin:  Throw of 151 feet, 3 inches.
     
    Notable Performances:
    7th place:  Alec Gironda:  3200 meter run:  PR of 9:42.58
    7th place:  Julian deKeyser:  Pole Vault:  11 feet, 6 inches
    7th place:  4 X 400 :  Team of Michael Culleton, Anthony Scerbo, Aidan Murphy, Sam Viola:  Best time of season at 3:28.91
    8th place:  Sam Viola;  400 meter in 51.58
    8th place:  Ryan Storm:  Pole Vault;  11 feet
    8th place:  Kevin Ferreira:  Discus:  PR of 125 feet, 4 inches.
    9th place:  Connor Cadden:  High Jump;  5 feet, 6 inches.
    9th place:  Yuwen Zhang;  3200;  9:56.2
    9th place:  4 X 100:  Team of Aedan Joel, Patrick Grosso, Michael Culleton, and Sam Viola;  46.88
     
     
     
    5/20
    East Coast Relays
     
     
    The Chatham boys throwing teams as well as the boy's and girl's hurdlers headed to Randolph for the East Coast Relays on Monday.  All three throwing teams placed in the top 6 and both Shuttle Hurdle teams ran the best times of the season.  This is the team's final tune-up before this weekend's state sectional meet.
     
    Shuttle Hurdles:  Girls:  12 th place in 1:08.46;  Team of Melina Panagakos, Elyse Panagakos, Julia Piness, and Lauren Clark.
                             Boys:  16th place in 1:08.88:  Team of Thomas DePinto, Ryan Varca, Kevin Ferreira, and John Romano
     
    Shot Put:  Boys;  6th place;  127 feet, 4.5 inches:  Team of Sam Dennerlein, Kevin Ferreira, and Ivan Rozkhov
    Discus:  Boys:    5th place:  367 feet, 4 inches:  Team of Sam Dennerlein, Kevin Ferreira, and Thomas Whyte
    Javelin:  Boys:  5th place:     380 feet, 6 inches;  Team of Ivan Rozkhov, Aidan Christie (PR of 131 feet, 5 inches) and Jared Cohn
     
     
     
    5/14-5/15
    Morris County Championship Meet:  May 14-15 at Boonton
     
    Team Finish:  9th place with 20 points
     
    County Champion and New School Record:  Sam Dennerlein in the Shot Put:  1st place at 52 feet, 10.25 inches.  Old Record:  Sam's brother, Ed, in 2015 at 52 feet, 7 inches.
     
    Other medal winners:
    Sam Dennerlein:  Discus;  3rd place at 153 feet, 5 inches.
    Julian deKeyser:  Pole Vault;  4th place at 12 feet.
     
    Outstanding performance:  Just missing a medal by one spot:  Alec Gironda;  7th place in excellent time of 9:45.86 in the 3200 meter run. PR
     
    Notable performances:
    Sam Smith:  PR in Triple Jump at 34 feet, 4 inches.
    Alex Williams:  2:04 in 800 and 3:36 in 1600.
    Greg Himstreet:  10:19 in 3200
    Kevin Ferreira:  PR in Discus at 121 feet, 3 inches.
    John Romano:  1:01.69 in Int. Hurdles.
    4 X 400 team of Michael Culleton, Patrick Grosso, Aidan Murphy, and Alex Williams:  11th place in 3:34.93
    Congratulations:
     
     
     
    5/11
    Morris County County Frosh/Soph Championship Meet at Morris Knolls:  Saturday, May 11.
     
    Team results:  Freshmen:  3rd place with 42 points (Randolph 1st and Delbarton 2nd)
                         Sophomores:  8th place with 18 points.
     
    Champions:  1st place in Freshman 1600:  Jake Fortuna in PR of 4:49.44  (Jake was also 4th in the Frosh 800 in 2:13.69)
                       1st place in the Freshman Pole Vault:  Joe Decandia:  PR of 9 feet.  
     
    Other Freshman medal winners:
    800 meter run:  Patrick Grosso in 2nd place with a time of 2:09.69
    High Hurdles:  Jackson Koury in 4th place with a time of 18.62
    4 X 400 meter relay:  3rd place in 3:48.05;  team of Patrick Grosso, Steve Hofheinz, Jake Fortuna and Nyle Sabih.
     
    Sophomores:
    2nd place in High Jump:  Connor Cadden in PR of 5 feet , 8 inches.
    4th place in 800:  Sean Dutton in 2:05.64
    3rd place in 1600:  Greg Himstreet:  4:39.11
     
    Other Notable Performances:
     
    Frosh:  Jack Tapper:  11th in the 1600 in PR of 5:00.09
               Finn Peters:  10th in Javelin with a toss of 85 feet, 9 inches.
               Winston Roos:  7th in High Jump at 4 feet, 8 inches.
      Sophs:
              Thomas Whyte:  10th in Discus at 103 feet, 2 inches.
             Michael Romano:  13th in Triple Jump with a PR of 35 feet, 2 inches.
     
     
     
    5/7-5/8
    NJAC Championship Meet:  Large schools:  Morris Hills High School;  May 7-8
     
    Team finish:  8th with 28 points
     
    First place and Conference Champion:  Shot Put;  Sam Dennerlein with a PR of 50 feet, 4 inches.  Sam also placed 3rd in the Discus with a PR of 155 feet, 6 inches.
     
    2nd place with a 12 foot PR in the Javelin:  Ivan Rozkhov:  158 feet, 4 inches.
     
    5th place with a PR of 23.08 in the 200:  Sam Viola
     
    6th place with a time of 1:59.7 in the 800:  Anthony Scerbo
     
    6th place with a vault of 12 feet:  Julian deKeyser (pole vault)
     
    Other outstanding performances:
     
    Cougar 400 meter runners went 7,8, 11 in this event:  Sam Viola 51.86;  Anthony Scerbo 52.09 and Michael Culleton with a PR of 52.37.
    Despite missing half of their usual team due to ankle injuries the 4 X 400 relay team rallied and finished in 7th with their best time of the year:  3:32.66;  Team of Sam Viola, Aidan Murphy, Patrick Grosso, and Anthony Scerbo.
    Personal records in the Triple Jump:  Michael Romano at 34 feet, 7 inches and Sam Smith at 34 feet, 1 inch.
    Shot Put:  Kevin Ferreira at 39 feet, 8 inches. PR
    800 meter run:  Sean Dutton with a PR of 2:03.74 and Lucca Carmignani at 2:06.34.PR
     
     
    5/1
    Morris County Relays
     
    16 points:  12th place
     
    Scoring teams:
     
    5th  place:  Discus:  331 feet, 7 inches:  Team of Sam Dennerlein (2nd best individual throw at 150 feet), Kevin Ferreira, and Thomas Whyte.
    5th place:  Javelin:  382 feet, 3 inchrs;  Team of Kristian Roos, Stavros Makris and Matt Fortuna.
    3rd place:  Shot Put:  124 feet, 5.75 inches:  Team of Sam Dennerlein (best throw of comp. at 48 feet, 3.25 inches), Kristian Roos and Kevin Ferreira.
    6th place:  High Jump:  16 feet:  Team of Kyle Kressler, Thomas Depinto and Connor Cadden
    5th place:  Shuttle Hurdles:  1:08.46:  Team of Kristian Roos, Thomas Depinto, Ryan Varca and Kevin Ferreira.
    5th place:  Sprint Medley:  3:43.28:  Team of Brendan Arias, Michael Culleton, Sam Viola and Anthony Scerbo.
    6th place:  4 X 1600:  19:07:  Team of Yuwen Zhang, Alec Gironda, Alex Williams, and Greg Himstreet.
     
    4/27
    Boys Track and Field results from Millburn relays:  4/27/19
     
    While the team scores were not officially kept, milesplit kept an unofficial running team score for this meet.  In that scoring the Cougars finished in 2nd place with 69 points behind only Morris Hills  with 84.  There were 23 teams listed in the meet.
     
    Varsity Results:
    Team Intermediate Hurdles:  6th;  3:18.23  Team of Ryan Varca, John Romano, and Kevin Ferreira
    Shuttle Hurdles:  4th ;   1:09.61;  Team of Kristian Roos, Kevin Ferreira, Thomas Depinto, and Ryan Varca
    4 X 1600:  4th:  19:42.63:  Team of Yuwen Zhang, Alex Williams, Sean Dutton and Greg Himstreet.
    4 X 200:  5th:  1:35.99;  Team of Sam Viola, Michael Culleton, Anthony Scerbo and Brendan Arias
    4 X 400:  3rd:  3:36.76:  Team of Sam Viola, Michael Culleton, Anthony Scerbo and Aidan Murphy
    Distance Medley:  6th:  11:27.99:  Team of Yuwen Zhang, Lucca Carmagiani, Alex Williams, Jared Cohn
    Discus: 1st Place:  249 feet, 7 inches:  Team of Kevin Ferreira and Sam Dennerlein  (145 feet* best throw of competition.)
    High Jump:  Tied for 4th:  10 feet, 9 inches:  Kyle Kressler and Thomas Depinto
    Javelin: 4th:  267 feet, 11 inches:  Team of Ivan Rozkhov and Kristian Roos.
    Pole Vault:  2nd:  22 feet;  Team of Ryan Storm and Julian deKeyser
    Shot Put:  4th;  88 feet, 11.5 inches;  Team of Sam Dennerlein and Ivan Rozkhov.
     
    Frosh Soph Events
    Sprint Medley:  2 teams placed
         Team B:  2nd place:  4:04.71;  Team of Jack Tapper, Steve Hofheinz, Noah Shaw and Patrick Grosso
         Team A:  3rd place:  4:05.46;  Team of Brendan Arias, Jake Fortuna, Tanay Malla, and Sean Dutton
    4 X 400:  3rd place:  3:48:  Team of Jack Tapper, Jake Fortuna, Patrick Grosso, and Nyle Sabih
     
     
    4/23
    Varsity--Chatham 74 - Delbarton 66
     
     
    The Chatham Boys Track and Field team completed an undefeated dual meet season with a very close 74-66 win over Delbarton.  This clinches the United Division title for dual meets for the Cougars.  The team defeated Mendham, Morristown and Monville  leading up to today's victory over the Green Wave.  It wasn't easy as the Cougars were missing stars Kristian Roos, Aedan Joel and Aidan Murphy due to lingering illnesses.  However, the team dug into its reserve strength and succeeded in their meeting with Delbarton.  The Cougars showed their balance by winning on the Track by a 39-38 score. Coupled with a Field Events score of 35 for Chatham and 28 for Delbarton, the final score was 74-66.
    Double Winners:  Sam Dennerlein in the Shot Put (49 feet, 3") and the Discus (139 feet, 4 inches)
    Sam Viola:  400 in 51.4 and in the 200.
     
    Other Winners:  
    Anthony Scerbo:  800 in 2:04
    Stavros Makris in the Javelin with a PR of 137'.
    Yuwen Zhang in the 3200 with a great kick to win in 9:58.
    Julian deKeyser:  Pole Vault:  12 feet.
    Kyle Kressler:  High Jump;  5 feet, 8 inches.
    4 X 400 Relay team of Anthony Scerbo, Patrick Grosso, Michael Culleton and Sam Viola.  3:54
     
    Other point scorers:  
    Kevin Ferreira:  took 4 third places with a time of 63.9 in the Int. Hurdles,  17.5 in the High Hurdles, 108 feet , 5 inches in the Discus and 39 feet in the Shot Put.
    Sean Dutton:  3rd in the 800 in 2:07
    Alec Gironda:  3rd in the 3200 in 10:12
    Ivan Rozkhov ;  2nd in Javelin in 134 feet.
    Mchael Culleton:  2nd in the 400 in 53.9
    Jake Fortuna:  3rd in 1600 in 5:01
    John Romano:  2nd in Int. Hurdles in 62.6 and 3rd in Triple Jump at 36 feet, 6 inches.
    Colin Petrullo:  2nd in Long Jump at 18 feet, 9.75 inches.
    Jared Cohn:  3rd in Javelin at 115 feet.
    Thomas DePinto:  2nd in High Hurdles:  16.7
     
     
     
    4/18/19
    Frosh/Soph Relays
     
    Despite a depleted line-up due to Spring Break, three freshmen relay teams came up with great performances on Thursday.  
     
    1st Place:  Freshmen 4 X 800:  9:14.67  Team of Patrick Grosso, Jake Fortuna, Steve Hofheinz and Joe DeCandia.
     
    4th Place:  Freshmen 4 X 400:  3:56.1  Team of Patrick Grosso, Marc Untalan, Jake Fortuna and Steve Hofheinz.
     
    5th Place:  Freshmen 4 X 200:  1:43:  Team of Steve Hofheinz, Joe DeCandia, Marc Untalan,Patrick Grosso.
     
    Frosh/Soph:  7th Place Shuttle Hurdles:  1:28;  Team of Tanay Malla, Quinn Newman, Winston Roos, and Joe DeCandia.
     
     
    4/16
    Chatham 99;  Montville 36
    Chatham:  3-0;  Montville:  1-2
     
    Chatham needs one more duel meet win to clinch the United division title.  It's final duel meet is an away meet against Delbarton next Tuesday.
     
    Double Winners;
    Sam Dennerlein:  Shot Put (46 feet-3.75inches) and Discus:  125-8
    John Romano:  400 meter intermediate hurdles;  1:03.6  and Triple Jump;  35-4.5
    Sam Viola:  200 in 24.0  and 400 in 53.6
     
    Other 1st places:
    4 X 400 Team of Viola, Anthony Scerbo, Michael Culleton and Aedan Joel:  3:43
    Anthony Scerbo:  800 in 2:08
    Kevin Ferreira:  110 meter hurdles in 16.6  also third in Shot Put at 36-4 and 3rd in Discus at 95-4.
    Alec Gironda :  3200 meter in 10:09
    Alex Williams:  1600 meter in 4:40
    Julian deKeyser:  10 feet in Pole Vault
    Brendan Arias:  5 feet in High Jump
     
    Other scoring athletes:
    Patrick Grosso:  3rd in Int. Hurdles at 1:08
    Aedan Joel:  2nd in 100 in 11.8
    Yuwen Zhang:  2nd in 1600 in 4:41
    Michael Culleton:  2nd in 400 at 54.7
    Tanay Malla:  2nd in High Hurdles at 22.1
    Aidan Murphy:  3rd in 800 in 2:10
    Jack Powers:  3rd in 200 in 24.5
    Greg Himstreet:  2nd in 3200 in 10:11
    Ivan Rozkhov:  2nd in Shot Put at 38-2 and 2nd in Javelin at 137 feet.
    Colin Petrullo:  2nd in Long Jump at 17 feet, 8 inches.
    Michael Romano:  3rd in Triple Jump at 34 feet.
    Joe DeCandia:  2nd in Pole Vault at 8 feet.
     
     
    4/13
     
    Dodgertown Relays @ Madison:  4/13/19
     
    Team: 4th place with 41 points in a meet won by Livingston with Summit 2nd and Mt. Lakes 3rd.
     
    Medal winning varsity teams:
    Sprint Medley:  5th place in 3:48;  Alex Williams, Sam Viola, Jackson D'Costa, and Michael Culleton.
    4 X 800:  5th place in 8:56:  Sean Dutton, Jake Fortuna, Greg Himstreet, Peter Duffy.
    Distance Medley:  6th place:  11:28;  Sean Dutton, Jake Fortuna, Pat Grosso, and Greg Himstreet.
     
    Discus:  3rd place at 300 feet;  Sam Dennerlein, Kevin Ferreira, and Thomas Whyte.
    Shot Put:  2nd place at 85 feet, .75 inches;  Sam Dennerlein* best toss of competition at 48 feet ;  and Kevin Ferreira.
    Javelin:  2nd place;  275 feet, 9 inches;  PR by Ivan Rozkhov at 146 feet, 3 inches;  and Stavros Makris a PR toss of 129 feet, 6 inches.
    High Jump:  2nd place;  10 feet, 10 inches;  Team of Thomas DePinto and Kyle Kressler.
    Pole Vault:  3rd place at 19 feet, 6 inches:  Team of Julian deKeyser and Joe DeCandia .  Julian had the best vault of the day at 11 feet, 6 inches.
     
    JV Medals:
    4 X 200:  3rd place in 1:43.84;  team of Patrick Grosso, Steve Hofheinz, Jake Fortuna and Joe DeCandia.
    Frosh/Soph Shot Put:  4th with a total of 58 feet, 10 inches;  team of Thomas Whyte and Nicholas Bellas.
     
     
     
    4/6
    Summit Relays
     
    Medal winning team:
     
    3 X 400 meter intermediate hurdles:  6th place in 3:14;  Team of John Romano, Aidan Murphy and Kevin Ferreira.
     
    Other performances:
    Frosh/Soph 4 X 200:  7th place in 1:41;  Team of Nyle Sabih, Tanay Malla, Patrick Grosso, and Brendan Arias.
     
    V 4 X 100:  12th place in 46.31;  Team of Thomas DePinto, Sam Viola, Michael Culleton and Aedan Joel.
     
    Dist. Medley:  17th in 12:08:  Team of Lucca Carmignani, Jared Cohn, Evan DeGiovanni, and Finn Grosso.
     
    Shuttle Hurdles:  12th place in 1:19 ;  Team of Thomas DePinto, Ryan Varca, Kevin Ferreira and Jason Furda.
     
     
     
    4/4 
    Morristown High School
    Chatham 76;  Morristown 64
    Chatham:  2-0;   Morristown;  0-2
     
    Triple Winner:  (2nd time):  Kristian Roos;  High Hurdles (15.8), Javelin (146 feet) and Long Jump (18 feet, 2 inches.)
    Double Winner  (2nd time):  Sam Dennerlein;  Discus (146 feet);  and Shot Put (49 feet, 5 inch)
                                            Sam Viola:  200 dash (23.1) and 400 meter (52.2)
    Other first place winners:
    Kyle Kressler:  High Jump ;  5 feet, 8 inches.
    Aedan Joel:  100 meter dash in 11.5.  Also 2nd in 200 in 23.3.
    John Romano:  400 meter intermediate hurdles:  1:02.3:  also 3rd in Triple Jump in PR of 36 feet, 4 inches.
     
    Other notables:
     
    Yuwen Zhang:  2nd in 1600 in 4:46
    Aidan Murphy:  3rd in Intermediate Hurdles: PR of 1:03.7
    Anthony Scerbo:  2nd in 400 in 54.0
    Thomas DePinto:  2nd in High Hurdles (16.8) and 3rd in High Jump at 5 feet, 4 inches.
    Jason Furda:  3rd in High Hurdles in 17.8
    Sean Dutton:  3rd in 800 in 2:05
    Alec Gironda:  3rd in 3200 in 10:11
    Ivan Rhozkov:  3rd in Javelin at 121 feet.
    Colin Petrullo:  2nd in Long Jump at 17 feet, 9.25 inches.
    Julian deKeyser:  2nd in Pole Vault at 11 feet, 6 inches.
    Ryan Storm:  3rd in Pole Vault at 10 feet.
     
     
     
    4/2/2019
    Cougar Field:  
    Chatham 83;  Mendham 57
     
    Record:  1-0;  Mendham 0-1
     
    Triple Winner:  Kristian Roos:  PR in Long Jump at 19 feet, 5 inches;   High Hurdles--15.5;  Javelin--154 feet, 10 inches.
     
    Double Winner:  Sam Dennerlein:  PR in Discus at 154 feet, 1 inch;  Shot Put;  44 feet, 5 inches.
     
    Other first place winners:  Kyle Kressler in the High Jump;  5 feet, 6 inches
                                         Julian deKeyser in the Pole Vault;  10 feet.
                                         Sam Viola in the 400;  51.5
                                         Aedan Joel in the 100;  11.85
                                         4 X 400 team of Aidan Murphy, Sam Viola, Mike Culleton and Anthony Scerbo.  3:35.0
     
    Other Notables:
    Kevin Ferreira in the Shot Put; 2nd place with  Pr of 39 feet, 8 inches;  also 2nd in Discus at 93 feet, 5 inches and 3rd in Intermediate H's at 64.9.
    Ivan Rhozkov:  3rd in Shot Put at 38 feet, 1 inch and 2nd in Javelin at 133 feet.
    Anthony Scerbo:  2nd in 800 in great early season time of 2:00.8.
    John Romano 2nd in Intermediate Hurdles at 63.2 and 2nd in Triple Jump at 35 feet, 3 inches.
    Thomas Depinto:  2nd in Hgih Jump at 5 feet, 4 inches and 3rd in High Hurdles at 16.8.
    Mike Culleton;  2nd in 400 at 52.9
    Yuwen Zhang :  2nd in 3200 at 10:04
    Alex Williams;  3rd in 1600 at 4:43
    Colin Petrullo:  3rd in Long Jump at 18 feet, 5 inches.
    Ryan Storm;  2nd in Pole Vault at 9 feet.